Истине и лажи ариљског малиногорја из угла малинара Влада Станковића 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Истине и лажи ариљског малиногорја из угла малинара Влада Станковића
Trenutno na sajtu: 751       |       Podeli:
17.04.2019 | 0 коментар(а)



Ариље - Многи малинари са неизвесношћу улазе у ову сезону, неки су одустали од малињака и улагања, разочарани ценом,

али и немогућношћу да покрију трошкове улагања, каже за Агропрес Владе Станковић, малинар из ариљског села Миросаљци, који се на самом почетку разговора осврнуо на досадашње активности Националног савета за малину.
“ Држава је реаговала на време и основала Радну групу на којој је тема била и цена коштања произведене малине. Шта је постигнуто, није постигнута цена која ће бити плаћена произвођачу, него постигнута оквирна цена на бази осам тона произведене малине по једном хехтару која би износила 139,30 динара за кг произведене малине. На то би требало додати плус неку зараду коју ми произвођачи очекујемо да нам неко плати, а тај неко није држава, нити је са хладњачарима договарана цена”, каже Станковић за Агропрес. Он додаје да је састанком који је организовала ПК Ужица, а присуствовали малинари и хладњачари више него задовољан.

Владе Станковић, малинар из села Миросаљци, општина Ариље, Фото: Агропрес

"Били су најдоминантнији хладњачари  са овог подручја, хладњача Станића, Љубојевића, Тргоагента из Kарана и један пожешки хладњачар и дотакли смо се и цене малине. Да будем искрен, они званично никакву цену нису истакли, али је господин Љубојевић рекао да прави уговоре на 120 динара за почетак, а ако буде неког квалитета, он је спреман да иде са ценом горе, ако не, то ће бити цена за прву класу и већ се праве  уговори са произвођачима”, каже Станковић.

Малињаци ариљског краја, Фото: Агропрес

Ову информацију власник Сиригојно компани, Раде Љубојевић потврдио је већ у марту ове године,  за ивањички медији  и истакао да је произвођачима понуђена аконтна цена малине од 120 динара  и да ће захваљујући купљеним хладњачама у Ивањици, Шапцу и Бајиној Башти , сви произвођачи којима буду одговарали услови, уговоре моћи да потпишу до 20. априла, пренела је Инфо лига.
 Да је цена од 120 динара  уништење српске малине, сматра Владе Станковић.
“ Да би малинари опстали, морају покрити трошкове уласка у малињаке, а са ценом од 120 динара то је немогуће и то је уништавање српског малинарства. Не могу се покрити ни најосновнији трошкови уласка и уређивања малињака, да се баци вештачко ђубриво, да се одраде третмани, разне хемије, да се плате радници, храна. Ипак, морам истаћи да је састанак који је организовала ПK Ужице прошао одлично, акценат је стављен на садни материјал, хемијску заштиту и адекватну примену средстава која се користе у малињацима, на норо вирус  који изгледа највише боли хладњачаре који раде директан извоз за Европу “, каже Владе Станковић за Агропресс.
На питање  која би то цена задовољила малинаре ариљског краја и да ли приноси могу бити осам тона по хектару, Станковић каже:
“ Kоличина од осам тона је узета на бази прошлогодишњег рода, што ја одговорно тврдим да није било ни пет тона. Радна група је то урадила на основу предпрошле и прошле године и дошла до цифре од осам тона по хектару и то кошта произвођача 139,30 динара по килограму произведене малине. Ако знамо да фабрика под отвореним небом  производи малину и неки трговац зарачунава неку маржу од 20 - 30 одсто, нормално је и да овај мученик који ради на селу има неку зараду од 20 до 30 динара. Тада долазимо до цене која треба да буде 1,40-1,45 евра по килограму прве класе и онда можемо да кажемо да лакше дишемо , ми који се озбиљније бавимо малинарством”, каже Станковић за Агропресс.

Први сезонски радници у ариљске малињаке већ су пристигли, Фото: Агропрес

Станковић на 7,26 хектара производи малине, а прошлогодишње приносе оцењује са  “ не поновило се”. Услед лоше године, лоше су прошли и малинари и хладњачари.
“ Хладњачари имају препуне хладњаче брлога од прошле године, њима је остала непродата друга класа , све те ломове које су откупљивали сада морају да продају по цени од 65 динара “, каже Станковић и додаје да се у медијима непрестано пласира да се малинари и хладњачари свађају, а да су они , мислећи на малинаре, презадовољни састанком који је организовала ПK Ужице и атмосфером која је владала током састанка који води у правцу договарања цена која ће бити на обострану корист.
Уједно се осврнуо на  ситуацију са појединим удружењима која у јавност износе, како каже, нетачне информације.
“ Замољавам сва удружења која излазе “одфрље “ у јавност, да то не раде ,јер иде на штету произвођача и хладњачара, нико нема право да изађе у јавност и каже да је нешто договорено са Владом, а то у ствари није договорена цена , већ неки оквирни део. Kада се двоје људи договора око нечега, један треба да купи и плати, а други да прода, значи, ништа није договорено већ је оквирно постигнут споразум који је доказао шта кошта један килограм произведене малине”, каже Владе Станковић, малинар из ариљског села Миросаљци.


Агропрес / ГЗС







PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Malinar malina Vlade Stankovic Mirosaljci cena crveno zlato neizvesnost otkupna cena

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.043.028 посета
Тренутно на сајту: 751 посетилац(a)