Агрономски факултет домаћин међународног саветовања о биотехнологији 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Агрономски факултет домаћин међународног саветовања о биотехнологији
Trenutno na sajtu: 421       |       Podeli:
15.03.2019 | 0 коментар(а)



Чачак – Међународно саветовање о биотехнологији одржано је данас на Агрономском факултету у Чачку.
Амфитеатар Агрономског факулетета у Чачку, фото: РИНА

Пре 24 године све је почело као зимска школа за агрономе, данас то представља презентацију стручних истраживања која помажу агрономима и произвођачима у раду.

Александра Корићинац је стручни сарадник Института за воћасртво и мастер студент на Агрономском факлултету, а овом приликом истраживала је које се промене у квалитету плодова јабуке јављају прилком складиштења.

Александара Корићанац, фото: РИНА

“Резултати су значајни за произвођаче јабука који своје јабуке складиште у хладњачама са нормалним условима атмосфере које су и најзатупљеније. Праћене су четири сорте јабука – џонаголд, ајдаред, грени смит и златни делишез у периоду од децембра до фебруара. Веома је битно како се мења плод јабуке и који су то улсови који се морају испунити да би плодови задржали свој квалитет и били конкуретнији на тржишту. Истрживања су показала да складиштене јабуке сорти џонаголд, ајдаред и грени смит не мењају своја свосјтва у хладњачама, док је код сорте златни делишез приметна деградација уколико се складишти у хладњачу са нормалним условима атмосфере”, рекла је Александра Корићанац.

Томо Милошевић, декан АФ у Чачку, фото: РИНА

Поред Александре, на овогодишњем стручном саветовању у Чачку своје радове презентовало је још 125 стручњака.

“Обухватили смо ратарство, повртарство, крмно биље, воћарство и виноградарство, зоотехнику, прехрамбену технологију, заштиту биља и заштиту животне средине. Поред српских, ту су и излагачи из региона али и из Москве. Велики број радова има примену у пракси у примарној пољопривредној и прехрамбеној производњи. Саветовање које траје већ више од две деценије велика је референца за наш факултет и начин да дамо наш допринос у развоју тих грана”, изјавио је декан Агорноснког факултета у Чачку, Томо Милошевић.

Драго Милошевић, професор на АФ у Чачку, фото: РИНА

Проф. Др Драго Милошевић, истиче да је Саветовање о биотехнологији изизетно корисно за агрономе и пољопривредне произвођаче.

“То је научно – стручни скуп и свијеврстан трансфер знања. У питању је отворени скуп који могу да послушају сви заинтересовани, а међу слушаоцима највише се налазе колеге агроними као и пољопривредници који ће имати највеће бенефите због резултата до којих су дошли стручњаци”, закључио је Драго Милошевић.

РИНА




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.801.419 посета
Тренутно на сајту: 421 посетилац(a)