Манастир Никоље одолева вековима, многи су се на овом месту уз молитву и свети бор излечили 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Манастир Никоље одолева вековима, многи су се на овом месту уз молитву и свети бор излечили
Trenutno na sajtu: 711       |       Podeli:
06.03.2023 | 0 коментар(а)



Чачак – Веровање у моћ дрвећа старо је колико и човечанство. Некад су се и њима подизали храмови,
Фото:РИНА

а људи су се молили за здравље и срећу. У дворишту манастира Никоље, у Овчарско – кабларској клисури, већ вековима се налази бор висок преко 10 метара, за који се верује да је свето дрво.

Фото:РИНА

„Локације где ће се саградити неки манастир или кућа, некад су се бирале баш по близини тог, како су веровали, светог дрвећа. То су била племенита места, која су обећавала миран живот и напредак “, рекла је етнолог Снежана Ашанин за РИНУ.

Манастир Никоље једна је од најстаријих светиња на малој Светој гори, како још називају Овчарско – кабларску клисуру. Свети бор заузима централно место, и према предању има исцелитељску моћ јер се верује да молитве поред бора бивају услишене.

„Током историје постоје конкретни подаци о томе да су људи овде долазили и молили се за излечење. Зна се тачно ко су они били и од чега су излечени. Већином су то биле жене које су имале психичке проблеме. Верује се да овај бор штити мајка Божија, на њему се налази мала икона и постоји веровање да уколико око тог бора искреног срца пожелите жељу, помолите се, затим обиђете три круга, да ће она бити и испуњена. То предање се преносило са колена на колено и зато данас нема верника који посети манастир Никоље, а да не обиђе и ово свето дрво“, каже Снежана.

На самој обали Западне Мораве, скривен у живиписној шуми испод стеновите клисуре, манастир Никоље био је место где се својевремно од Турака сакрила кнегиња Љубица, жена Милоша Обреновића и управо ту су сахрањена два њихова сина.

„Новорођени син кнеза Милоша сахрањен је испод бора, зато се том дрвету посвећивала и још већа пажња и често су га посећивали. Други син као петогодишњи дечак сахрањен је иза западног дела цркве. Тај дечак звао се Петар и крстио га је Карађорђе по свом оцу и управо је то веза како су Карађорђе и Милош Обреновић били кумови“, испричала је Снежана Ашанин.

Забележено је да манастир Никоље од свог постанка никад није био пуст и да се кандило у њему никад није гасило. Кроз векове је био мушки, а од 1945. године постао је женски манастир. Током историје био је значајан културно просветни центар. Имао је школу за парохијске свештенике и развијену преписивачку делатност.

 

 

ГЗС/РИНА

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


bor manastir nikolje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.831.827 посета
Тренутно на сајту: 711 посетилац(a)