Бранко Новаковић у српским воћњацима има пуне руке посла и то за одличну дневницу 


Danas razvedravanje i prestanak padavina              Todoroviću uručeno prestižno priznanje najboljjeg gradonačelnika u Srbiji, Vučiću specijalna nagrada !              Todorović: Nagrada je obaveza da radimo još bolje             

 
Бранко Новаковић у српским воћњацима има пуне руке посла и то за одличну дневницу
Trenutno na sajtu: 474       |       Podeli:
17.02.2022 | 0 коментар(а)



Чачак - Сунчани, топли дани измамили су на имања многе пољопривреднике,
Фото: РИНА

а у воћњацима широм западне Србије у току је резидба.
Неискусни воћари често праве грешке па се неретко дешава да се услед лоше резидбе, воћњаци не могу опоравити до три године и зато је јако важно да тај посао буде професионлано одрађен.

Фото: РИНА

Међутим, професионалних резача воћа све је мање, па су искусни воћари на време ангажовали сезонске раднике. Бранко Новаковић и Љубо Пауновић већ десетак дана ангажовани су на резидби воћа у чачанском селу Придворица.

"Орезивање воћа, ма колико изгледало лако, тежак је посао. Добробити орезивања свима су познате, међутим на резачу је велика одговорност, он својим умећем и знањем регулише род и квалитет будућих плодова. Добар резач мора да познаје физиологију биљака, карактеристике родних гранчица, где се налазе родни, а где лисни пупољци и на који начин се која воћа врста орезује", изјавио је Бранко за РИНУ.

Фото: РИНА

Искусни у овом послу не одступају од правила резидбе. Резач мора познавати сорте јер ни једна се не реже исто, не само сорте већ и воћне врсте. Посебно се раде круне за са сваку сорту и сваку врсту вићака, али се најчешће раде сунчане, кажу мајстори. Три године је довољно да се научи правилна резидба воћа, али који су иву методу усавршили, ове године значајно ће уштедети. Дневница резача воћа креће се и до 50 евра и како кажу Бранко и Љубо, може да се заради, али се и доста ради.

"До сада сам орезао око две ипо хиљаде садница, остало ми је још десетак хектара, по Шумадији, то је све унапред уговорено , старе су муштерије и код љих сам сваке године. Нема довољно оних који познају резидбу, долазе и из Смедерева, траже јефтиније резаче, али су верујем и неискуснији,али људима је заувар да уштеде неки динар“, каже Бранко.

Оно на шта воћари треба да обрате пажњу јесте да период обавезног зимског мировања пролази, било је мразева,али вегетација није свуда кренула, тако да ће време показати како ће проћи кајсија. Воћари могу искористити лепо време за кречење стабала које се може више пута поновити јер се на тај начин обавља дезинфекција и уништавање патогена на кори.

 

 

ГЗС/РИНА

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


CACAK VOCE OREZIVANJE

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.336.027 посета
Тренутно на сајту: 475 посетилац(a)