Prepreke investicijama u solarne panele 


U SRBIJI JOŠ DANAS TOPLO, OD SUTRA OSETNO HLADNIJE              Ističe rok za registraciju trotineta, kazne i do 120.000 dinara              I ove godine besplatni udžbenici za određene kategorije učenika              U Ljuboviji se 11.maja održava Gastro festival              Vučić: Utvrđeno je da Srbija nije odgovorna za navodni genocid u Srebrenici             

 
Prepreke investicijama u solarne panele
Trenutno na sajtu: 416       |       Podeli:
29.05.2023 | 1 коментар(а)



Prosečno vreme administrativnih procedura u Srbiji potrebnih za postavljanje solarnih panela



i priključenje energetskih objekata na distributivnu mrežu je četiri meseca, pokazalo je istraživanje Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED).
Kako je navedeno u biltenu te alijanse, istraživanje među prozujomerima, odnosno kupcima-proizvođačima pokazalo je da je tek nešto manje od desetine njih uspelo da administrativne poslove završi za kraće od mesec dana.

"Postupak priključenja energetskih objekata na distributivnu mrežu je samo jedan od izazova sa kojim se suočavaju svi koji su se do sada upustili u proizvodnju električne energije putem solarnih panela", kazala je šef jedinice za imovinu i investicije u NALED-u Jasmina Radovanović.

Ona je naglasila da su anketirani, osim dugog perioda obrade zahteva, imali primedbe i na to da nemaju povratne informacije u kojoj fazi se nalazi njihov zahtev.

"Više od trećine imalo je primedbe i na visoke takse i naknade, suvišnu dokumentaciju, ali i nedovoljno jasne instrukcije za podnošenje zahteva", navela je Radovanovićeva i precizirala da su istraživanjem bili obuhvaćeni potencijalni prozjumeri i jedinice lokalne samouprave.

Prema njenim rečima, NALED je pripremio 15 preporuka koje će biti predstavljene u prvoj polovini juna i dostavljene resornom ministarstvu i organizacijama kojima prozjumeri moraju da se obrate da bi počeli s proizvodnjom energije.

NALED podseća da je pokrenuo izradu preporuka u okviru projekta "Podsticanje proizvodnje električne energije iz sopstvenih izvora i poboljšanje položaja kupaca-proizvođača" u okviru šireg projekta Bolja energija, koji sprovodi USAID.

Definisanju preporuka, kako se dodaje, doprineli su predstavnici institucija i organizacija poput EPS-a, EDS-a, Elektrotehničkog fakulteta, privatnog sektora, nezavisnih eksperata kao i predstavnika prozjumera.

U saopšrtenju NALEDA ističe se i da položaj prozjumera i njihovu nameru da investiraju u obnovljive izvore energije (OIE) dodatno otežavaju i problemi poput neusaglašenih fiskalnih propisa i posledično visokih računa za struju, nepostojanje povoljnih kredita za finansiranje ugradnje panela, kao i procedure koje podrazumevaju predaju papirne dokumentacije.

Prema najnovijim podacima, u registru kupaca-proizvođača upisano nešto više od 1.000 domaćinstava i 346 privrednika, a kako naglašavaju u NALED-u implementacija preporuka u zakonsku regulativu doprinela bi povećanju tog broja kroz stvaranje stimulativnih i predvidivih finansijskih uslova i dodatno učvrstila put Srbije ka energetskoj tranziciji i prelasku na OIE, u skladu sa EU standardima.

Srbija se podsećanja radi, kao kandidat za članstvo obavezala da ispuni Direktivu EU o OIE, koja je kao cilj postavila da se do 2030. dostigne udeo obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji od najmanje 32 odsto.

 

GZS / Tanjug




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Srbin

    Mogu li ja na moju kucu da stavim jednu plocu bez da koga pitam



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 157.174.209 посета
    Тренутно на сајту: 417 посетилац(a)