Колико пута се прска воће 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Колико пута се прска воће
Trenutno na sajtu: 709       |       Podeli:
01.07.2019 | 0 коментар(а)



Чачак - Какво воће једемо, сигурно се често питате. Податак да се 70 посто хране третита хемикалијама многе је забринуло.

На имању Тодоровића у чачанском селу Миоковци малина се гаји на пет хектара. Ове године временске прилике нису им ишле на руку па су за сада своје засаде прскали четири пута.

„Између сваког прскања које је против трулежи користим други препарат, једном прихрану а једном стимулатор”, рекао је Ђорђе Тодоровић. Он додаје да је потребна едукација пољопривредника о средствима заштите и да би требало да се посаветују са стручњацима о свим мерама које примењују.

Ђорђе Тодоровић из чачанског села Миоковци - гаји малине, фото: ГЗС

„Када купујем препарате, кажу ми овога би требало више да се стави или овога мање, о верујем да је њихов савет добронамеран. Али треба слушати оне са којим воћар сарађује и ко је део његовог тима који учествују у производњи те малине”, истиче Тодоровић.

Момчило Ненадовић је своје кајсије старе седам година поред зимског и јесењег третирања, прскао још два пута у фази цветања, али каже да многи произвођачи због осетљивости ове воћке, да би дошли до бољег рода, прскају и до десет пута.

Момчило Ненадовић - гаји кајсије

„Желе да им ниједна не отпадне, да се разумемо која ће да отпадне нек отпадне. Свашта се користе како би остало што више. Има неки препарат, ја то никада нисам користио, када хоће мраз он служи да воћка не може да смрзне и до пет степени испод нуле”, каже Ненадовћ.

Седамдесетпетогодишњи Добросав Тодоровић каже да се време променила и да клима утиче на развој многих болести код биљака, али да здравље мора бити на првом месту.
„Ако неће да прска неће ни да роди, не могу људи ништа да уберу. Е сада, свакако требало би се водити рачуна да што мање се то ради, да људи уживају у чистом плоду и храни. Нико жив не зна како”, рекао је Тодоровић.

Добросав Тодоровић - гаји трешње

Иначе, стручњаци препоручују да се воће и поврће под млазом воде пере најкраће 30 секунди, а једно од решења је и прање у раствору воде и соде бикарбоне али само ако се остаци хемикалија налазе на плоду.

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.416.112 посета
Тренутно на сајту: 713 посетилац(a)