Студијско путовање за професора Мајсторовића и ученике 


U SRBIJI JOŠ DANAS TOPLO, OD SUTRA OSETNO HLADNIJE              Ističe rok za registraciju trotineta, kazne i do 120.000 dinara              I ove godine besplatni udžbenici za određene kategorije učenika              U Ljuboviji se 11.maja održava Gastro festival              Vučić: Utvrđeno je da Srbija nije odgovorna za navodni genocid u Srebrenici             

 
Студијско путовање за професора Мајсторовића и ученике
Trenutno na sajtu: 388       |       Podeli:
24.06.2017 | 0 коментар(а)



Чачак - У оквиру наградног студијског путовања и пројекта 'Европски дневник' - Истражујемо Европу, којег су расписали Делегација ЕУ

и Министарство културе и информисања Републике Србије, професор Владимир Мајсторовић један од најбољих едукатора Србије и ученици образовног профила туристички техничар: Андреа Николић, Милица Стевовић и Никола Шушњар из Прехрамбено угоститељске школе, као и награђени тимови из 14 средњих школа, из различитих крајева Србије имали су прилику да у периоду од 9-13. маја 2017. године, посете главне градове три европске земље: Словеније, Аустрије и Мађарске.

На путовању су биле присутне и неке медијске куће, које су емитовале прилоге са поменутог путовања, а међу присутнима су били и новинари културно-образовног програма РТС-а.

Прва дестинација на овом путовању била је Љубљана, главни град Словеније. У пратњи туристичког водича упознали су се са најпознатијим културно историјским и туристичким знаменитостима Љубљане. У центру града налази се Прешернов трг, Цанкарјев дом, који представља Дом културе и Конгресни центар, градско шеталиште... У музеју ’’Кућа експеримената’’, ученици су могли да се на један едукативан и практичан начин уз помоћ апарата, инструментата и других занимљивих уређаја упознају са многим наукама, али и да експериментишу.

У музеју ’’Кућа експеримената’’ и  река Љубљаница; туристички бродић

Учесници путовања су имали пријем у Градској кући Љубљане, где им је госпођа Симона Берден из службе за развојне пројекте и инвестиције говорила о разлозима због чега је Љубљана проглашена за еколошку односно ’’Зелену престоницу Европе’’ 2016. Према њеним речима Европска комисија титулу ’’Зелену престоницу Европе’’ додељује само градовима који предњаче у бризи према околини.

Аустрије, са око 1.730.000 становника а Беч са (2,4 милиона на ширем подручју града) највећи је град Аустрије и њено политичко, економско и културно средиште.

Беч је једна од најстаријих метропола у ’срцу’ Европе, царски град и место укрштања разних култура и утицаја, град који је вековима имао водећу улогу у креирању политичке сцене Европе и овог дела света.

На основу студије консултантске фирме за људске ресурсе Мерцер о квалитету живота у светским метрополама Беч је већ дужи низ година проглашен најбољим градом за живот на свету.

У пратњи туристичког водича упознали су се са најпознатијим културно-историјским и туристичким знаменитостима Беча у кругу ’’Рингштрасе’’ и старог градског језгра, који је под заштитом УНЕСКА.

Беч - испред палате Хофбург  и  Моцартов дом

Прво су посетили Грчки кварт, део града који се налази у најстаријем градском језгру Беча у првом Бечком округу. На крајњем северу централног бечког прстена у крају око Рупрехтове цркве налазе се настарије улице града. У улицама ’’Флајшмаркт’’ (Градска тржница) и ’’Грихенштрасе’’ (Грчка улица) још увек стоје неке од најстаријих зграда у Бечу, међу којима је и најстарија бечка крчма Грихенбајзл (Грчка крчма). Након тога кренули смо у облиазак палате Хофбург.

Палата Шенбрун који је са својим јединственим вртом на листи светске културне баштине под заштитом УНЕСКА, следећи је локалитет којег су награђени учесници посетили.

Учесници пројекта били су и у посети Аустријској националној телевизији (ОРФ). Овде су се упознали са начином рада, савременом опремом ове медијске куће, као и са процесом снимања и преношења садржаја на мале екране. На један занимљив начин водичи су им омогућили да се нађу у улози новинара или водитеља и да се опробају у плавој соби за снимање, која путем аудио визуелне технике представља интересантан призор. По завршетку снимања посетили су Природњачки музеј, који је један од највећих музеја тог типа на свету.

На крају дана обишли су Дунавски кеј и попели се на Дунавски торањ, познату атракцију и видиковац Беча одакле се пружа поглед на цео град. Посета Дунавском торњу је уједно било и последње место током њиховог боравка у Бечу, с обзиром да су у послеподневним часовима кренули за Будимпешту.

Последње дане овог путовања провели су у Будимпешти. У овом граду су у пратњи водича посетили Централно-европски универзитет који организује студије у различитим дисциплинама друштвених наука, права, менаџмента, екологије и математике.

Будимпешта - Централно-европски универзитет

Након тога, посетили су Европски омладински центар који је основао Савет Европе. Ученици и професори овог студијског путовања имали су прилику да обиђу зграду, да се упознају са радом и да присуствују презентацији програма ове институције. Пре предавања особље из Центра им је дало задатак да сами проналазе одговоре на питања у вези активности ове институције тако што су податке проналазили у просторијама центра, на зидовима просторија, у комуникацији са запосленима или на интернету.

У току предавања и презентације на енглеском језику стекли су нова знања о Савету Европе европским омладинским фондовима и могућностима да се укључе у неке пројекте или да се прикључе раду Центра.

Циљ овог студијског путовања јесте да се награђени ученици и ученице упознају са културно историјским споменицима и знаменитостима Љубљане, Беча и Будимпеште, да се упознају са радом европских институција и да кроз примере добре праксе стекну нова знања и вештине која ће као будући млади лидери имплементирати у нашој земљи кроз различите заједничке активности и пројекте.

Глас западне Србије

 

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.161.906 посета
Тренутно на сајту: 388 посетилац(a)