Kurs 


Vučić na CNN o krizi na Kosovu: Srbija želi stabilnost u regionu, ne treba nam eskalacija, treba nam mir              I prvi junski dan oblačan sa lokalnim pljuskovima              Tri dana trajala potraga za beguncem - ilegalno prešao granicu a drogu sakrio u napušten objekat kod Bistrice              Prosečne plate u zapadnoj Srbiji oko republičkog proseka: Najviša u Lučanima, najniža u Ivanjici              Od danas javni poziv za subvencije za autohtone rase              Kablarci mole ekologe da im ne ruše budućnost: Uvek smo znali šta je za nas dobro, ne treba nam vaša „briga”, već država koja će da ispravi vekovnu nepravdu prema našem kraju              Muzički festival PRiČA od 15. do 18. juna             

 




Kurs
01.09.2010 | 0 коментар(а)



Kurs

Evro je juce vredeo 106,35 dinara. Danas je domaca valuta dodatno oslabila, za 0,12 para. Ipak, samo slabljenje dinara ne brine toliko ekonomiste i privrednike, koliko ih brine neizvesnost, odnosno nemogucnost bilo kakve projekcije kako ce izgledati kursna lista, recimo za sest meseci. Medju privrednicima se mogu cuti najave da ce za mesec dana kurs evra doci i do 110 dinara.

U javnosti su velika ocekivanja od novog guvernera Narodne banke Srbije dr Dejana Soskica, a koji je odmah na pocetku mandata najavio intenzivnu saradnju sa Vladom na promeni strukture domace privrede, okretanje izvozu i povecanju domace stednje.

  • Svako pomeranje kursa domace valute koje ne podrazumeva uobicajne dnevne oscilacije opasno je za privredu, bilo ona uvozno ili izvozno orijentisana, objasnjava istaknuti privrednik dr Zvonko Gobeljic.

Iako je uobicajno misljenje da jak evro pogoduje izvoznicima u Srbiji, a njegovo slabljenje onima koji u nasu zemlju uvoze robe i usluge, dr Gobeljic smatra da je za kompletnu privredu opasan nestabilan kurs.
  • Pravljenje bilo kakvog finansijskog plana, kalkulacije cena i dobiti izuzetno je tesko u uslovima kada je kurs nestabilan. Po pravilu, tu nestabilnost uvek plate kupci, jer firme da bi se osigurale od bilo kakvog rizika, u cenu svog proizvoda kalkulisu najvisi moguci nivo kursa, objasnjava dr Gobeljic.

  • U tom lancu pumpanja cena gube, zapravo, svi. Jer, ako nekom izvozniku odgovara jak dinar, jer ce dobiti vise od izvezene robe, njega u Srbiji ceka placanje troskova koji rastu, jer raste kurs. Veliki deo nasih proizvodnih firmi sirovine nabavlja u inostranstvu, zaduzuje se u evrima. Kako je poznato da je bilo koju robu sve teze prodati, zbog pada standarda gradjana u zemlji, ali i u regionu.U tom smislu, tesko je i racunati na povecanje cene kostanja.

Za stabilno poslovanje, naglasava dr Gobeljic, najvaznija je stabilna valuta. U protivnom, Srbija na jednoj strani dobija izvozom, a gubi uvozeci robe ii usluge. Pri tom, ne treba zaboraviti da nasa zemlja i dalje ima izraziti spoljnotrgovinski deficit, odnosno da i dalje mnogo vise uvozi, nego izvozi.








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 142.572.079 посета
Тренутно на сајту: 215 посетилац(a)