Спречити могуће последице РСВ вируса код деце 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Спречити могуће последице РСВ вируса код деце
Trenutno na sajtu: 417       |       Podeli:
15.11.2019 | 0 коментар(а)



Током касне јесени и зимског периода на нашем поднебљу веома су присутне инфекције дисајних путева.

Чест узрочник ових инфекција код деце млађе од пет година је респираторни синцицијални вирус (РСВ). Најтеже последице РСВ инфекције срећу се код беба до шест месеци, а посебан ризик од компликација и смртног исхода услед РСВ инфекције постоји код превремено рођене деце.

„Респираторни синцицијални вирус (РСВ) је главни вирусни узрочник болести респираторног тракта код одојчади и деце до друге године живота. РСВ инфекција може бити озбиљна, клиничка слика се јавља у распону од лаких респираторних тегоба до тешке респираторне инфекције са потребом за механичком вентилацијом,” каже педијатар др Гордана Секуловић и објашњава: „Превенција пасивном имунопрофилаксом моноклонским антителом против РСВ-а - паливизумаб, смањује учесталост озбиљних инфекција и хоспитализација, индикованих само у групи високо ризичне деце, и спроводи се по прописаном протоколу.”

Уочи 17. новембра, светског Дана превремено рођене деце, који ће и ове године бити обележен љубичастим осветљењем зграда градских управа широм Србије, Удружење превремено рођене деце Србије „Мали Див” позива родитеље да се информишу и искористе законско право на пасивну имунизацију, тј. сезонску вакцинацију, деце против инфекције изазване РСВ.

Вера Бикицки Ивезић, председница Удружења превремено рођене деце Србије „Мали Див”, фото: Далибор Станковић

„Код мале деце до две године, а посебно код превремено рођене деце, болест изазвана РСВ-ом може изазвати теже компликације, које нажалост могу бити и опасне по живот. Желимо да информишемо све родитеље да у шест здравствених инсититуција терцијарне заштите у Србији, имају могућност да током трајања такозване вирусне сезоне, заштите своју децу од РСВ вируса. У питању су институти и клинички центри намењени здравственој заштити деце и мајки, од којих се три налазе у Београду, а остали у Нишу, Новом Сада и Крагујевцу”, каже Вера Бикицки Ивезић, председница Удружења превремено рођене деце Србије „Мали Див” и додаје да се родитељи тим поводом могу обратити педијатрима и лекарима или информисати у брошури која им је доступна у великом броју здравствених установа широм Србије.

Према подацима Светске здравствене организације у 2017. години 33 милиона озбиљних респираторних инфекција у свету било је узроковано РСВ вирусом. Због респираторних инфекција изазваних РСВ-ом те године је хоспитализовано око 3 милона деце млађе од 5 година, док је чак 60 хиљада имало смртни исход. Половина поменутих случајева забележена је код деце млађе од 6 месеци.

Инфекције изазване РСВ јављају се сваке године, сезонски у облику мањих или већих епидемија. Вирус се, слично другим респираторним вирусима преноси директно капљичним путем или индиректно контактом преко предмета. Симптоми се крећу од благих до тешких. С обзиром да је узрочник инфекције вирус у лечењу се не користе антибиотици.

Пасивна имунизација паливизумабом се спроводи у сезони РСВ инфекција, најчешће у периоду од октобра до фебруара, давањем једне месечне дозе, а највише до пет доза, током трајања сезоне. Осим у случајевима превремено рођене деце, уз одређену законски прописану процедуру, може се применити и код деце до две године која нису превремено рођена, али су у одређеном ризику због хроничних обољења и ослабљеног имунитета.

„У Србији се годишње пре времена роди више од 4000 беба, 11 беба свакога дана. Удружење `Мали Див`, уз помоћ пријатеља и партнера, спроводи многе активности чији су циљ што квалитетнији живот превремено рођених беба, подршка, информисање и помоћ родитељима и подизање свести јавности о изазовима превременог рођења”, каже Вера Бикицки Ивезић.

Удружење „Мали Див" основано је 2010. године, члан је мреже Европске фондације за бригу о новорођенчади и једино је национално удружење које се бави овом проблематиком на територији Републике Србије.

ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.762.280 посета
Тренутно на сајту: 417 посетилац(a)