Земљопис украсили краснописом 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Земљопис украсили краснописом
Trenutno na sajtu: 426       |       Podeli:
29.06.2022 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Последњег дана школске године, ђаци осмолетке "Кнезова Рашковића" у Божетићима

код Нове Вароши, постављањем путоказа у центру села завршили су необичну књигу - речник топонима, и то руком писан и илустрован.

„Сакупили смо више од 500 топонима из седам села под Јавором. Бележили смо занимљивости, одређивали њихово значење и локацију, осликавали путоказе и приредили речник "Топономастика мога краја", писан краснописом”, кажу готово углас Иван Иванковић и Јован Курћубић, ученици петог разреда, годину старији Страхиња Стеванетић, ученица седмог разреда Анђела Татовић, као и Јована Радишић и Тамара Новковић који ће од јесени бити средњошклолци.

Путоказ - труд ђака на услузи намерницима

Основцима су у истраживању краја подршку пружили наставник историје Филип Бјелић, Вера Јоцовић, која предаје српски језик, бринула је о одређивању етимолошког значења и красопису, а ликовни педагог Весна Милојевић о осликавању и изради макета. Ово је, иначе, друга рукописна књига ђака, после лане међу корице сабраних старих речи.

И речју и сликом о завичају

У селима Божетићи, Дебеља, Тисовица, Буковик, Штитково, Љепојевићи и Горње Трудово „домаћи задатак” имали су и родитељи и родбина, који су у помоћ призивали најстарије мештане, а неки и листали књиге староставне. Они, пак, нису могли да „сломе језик” око назива ваннаставног предмета ђака, па су га крстили једноставно и разумљиво - „земљопис”, по предмету из књижица дедова.

У бележењу топонима изронила су предања о старим светињама и називима Крст, Савина столица, Грчко гробље, Молитва, Градина, Ћелије, Стара црква... Указали су се трагови и сведочанства о бунама и устаницима - Шанац, Кула, Касарна, Крвави камен...

Њива Јероплан - народ кумовао, ђаци записали

Оживела су и сећања и приче на имена предела: Кућериште, Селиште, Кућетина, Колибиште, Крчевине, Паљевине, Дуварине, Репиште, Прогон, Музари, Солила, на чобанска састајалишта - Пандиште, Ограђеник, Сабориште, Поглед, Метаљка, Чуке, Стругови, Главица,... Поменули су и места којима је народ кумовао, а од којих су зебли сточари као Вучја раван, Међи вр’, Вучја стијена, Тавник, Оштрик, али и пределе чудних имена: Смудиноге, Ћоров поток, Лопово брдо, Говеђи и Змијин клик, Бедница, Омражење...

Малишане је посебно занимало порекло имена села, али и зашто се тако зову Јанков, Василијин и Мељков вр’, Каменица, Јастребац и други висови завичаја, а свеске су пунили и појединостима о водотоцима, чесмама, студенцима, ћупријама...

Ћуприја - овде се бродио Увац

„Река Тисовица, десна притока Увца, извире на северним падинама Јавора. Име је добила по великом броју стабала тисе, четинара у долини, које су највише посекле освајачке војске. У горњем току реке формирано је сеоско насеље Тисовица”, казују основци и додају: Божово брдо у Божетићима носи име по првом досељенику у 18. веку, Божу из Херцеговине. По Божу и његовим потомцима („Божови тићи”) и село доби име – Божетићи.

Имена на таблама против заборава

Кршеви, пећине и вртаче

Основци су се такмичили ко ће у крашком крају између Увца и Јавора „наћи” више имена и донети записа о кршевима, кликовима, уворинама, вртачама и пећинама, од којих је најпознатија Дуруља, близу врела Вршевине. Иако у мањини на белокаменици, нису прескочили ни рудине, поља, луке, долине…

Изложба

Ђаци и наставници ће наставити да чувају наслеђе краја. Професор Бјелић каже да ће, уз прикупљање грађе за речник топонима, припремити и карте краја, а очекују и подршку за изложбу у Новој Вароши.


Новости, Д. Гагричић / ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


nova varos bozetici djaci zemljopis krasnopis

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.777.182 посета
Тренутно на сајту: 426 посетилац(a)