Ариље и даље “српски Манчестер” 


Данас претежно сунчано и још топлије, температура и до 26 степени              Данас je 24 године од почетка НАТО агресије              Почела подела ринфузног кукуруза за пољопривреднике              Из градске касе 54 милиона за спортске клубове              Прибојски већници прихватили предлог за први ребаланс буџета              Доловић на челу СНС у Драгачеву              Пријепољска скупштина усвојила план детаљне регулације за део насеља Залуг              У Малом парку одржан помен жртвама страдалим у НАТО бомбардовању             

 


Ариље и даље “српски Манчестер”
08.01.2022 | 2 коментар(а)



Ариље – Општина Ариље, са 17.000 становника, једна је од ретких која запошљава чак 2.000
Фото: ГЗС

људи у малим и средњим текстилним предузећима.

У Ариљу је седамдесетих година прошлог столећа приватно предузетништво заживело, а ускоро је ова општина била позната као “српски Манчестер” захваљујући развоју текстилне индустрије.

Тако су данас од 1.000 предузетника 120 текстилне фирме и радње.

“Ариље је и данас српски Манчерстер што се тиче текстилне индустрије, која је на високом нивоу, и по питању прихода у општинском буџету. На територији општине има више од 100 фирми које запошљавају 2.000 радника не само из Ариља већ и из Ужица, Лучана, Ивањице и Пожеге. То је доказ да је радне снаге у текстилној индустрији све мање”, каже за председник општине Ариље Предраг Маслар.

Председник општине Ариље Предраг Маслар, фото: ГЗС

Ариљски текстилци постали су кројачи свог бизниса прво у малим породичним радионица.

Власник Митекса у Ариљу Милан Радовановић каже да су и они почели као мала занатска радња.

“Креће се са једним, два радника из породице, а онда како се посао шири запошљава се више радника. Ми смо почели као занатска радња, а данас, после 30 година рада, имамо више од 70 радника. Радна снага је битна у сваком колективу, основ да можете добро да функционишете. Имамо намеру да се даље кадровски и технички оспособљавамо, јер само тако можемо пратити трендове савремене производње текстила у свету”, прича Радовановић.

Истиче да су ариљски текстилци преживели безброј криза и опстали.

“Током пандемије корона вируса почели смо да производимо плетенину која је обрађена јонима сребра и ”вирус блоком”. Светска економска криза посебно се одразила на текстилну индустрију. Поскупео је транспорт и набавка сировина, дошло је до скока цена. Али, опстали смо деведесетих, па ћемо и сад” , наглашава Радовановић.

Предузеће Стефан постоји такође 30 година, а његов генерални директор Милутин Стефановић истиче да су текстилци у Ариљу вредни, али и прилагодљиви датим ситуацијама.

“Прошле године смо се брзо преоријентисали на производњу маски и доста њих је извезено посебно у Немачку. Помогле су и мере Владе Србије које су стимулисале ликвидност у домаћој малопродаји. Тако да смо успели да остваримо континуитет производње. Сада смо у другој половини године имали поскупљење сировина, енергената и другог, али то су ситуације које периодицно долазе и надам се, пролазе”, прича Стефановић.

Наводи да и развој привреде последњих година утиче на то да је малим предузећима све теже да опстану и води их ка укрупњавању, што није тако једноставно. Такође, има проблема и са радном снагом.

“Тенденција је да је све мање младих људи заинтересовано да ради у текстилној индустрији која, иначе, не спада у неке атрактивне зараде. Тако да је тренд да када год се дешава раст зарада, текстилна индустрија ту додатно трпи, јер има своје лимите који су на светском нивоу. Решење је у подизању технолошке опремљености, нивоу знања, маркетиншког наступа на тржишту да би се обезбедила продаја и пласман. То је једини начин да задржимо и атрактивност и конкурентност наших радних места”, наглашава Стефановић.

Ариљски текстици истичу да је њихова роба и даље бренд, јер потрошач цени квалитет домаћег производа, не само у Србији већ и у региону. То доприноси да Ариље и даље буде “српски Манчестер”.

Ариље је од 10 општина Златиборског округа трећа по степену економског развоја.

 

Танјуг / ГЗС








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


ARILJE SRPSKI MANCESTER TEKSTIL

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (2)

  • Miija      | 09.Jan 2022.09:56 h

    A plate kao u Bangladesu
  • Miso 031      | 08.Jan 2022.18:25 h

    Valjalo bi da se pomene i da radnici u Arilju imaju plate najmanje u drzavi !



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    060 5000 150, 032 347 001

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 140.097.067 посета
    Тренутно на сајту: 188 посетилац(a)