Малинари страхују због ниских температура, ево шта кажу стручњаци 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Малинари страхују због ниских температура, ево шта кажу стручњаци
Trenutno na sajtu: 316       |       Podeli:
17.02.2021 | 0 коментар(а)



Топола – Малинари из поднорудничких села забринути су за своје засаде малина због ниских температура које су претходних ноћи биле око минус десет.

„Било је неколико дана са високим температурама, које нису пожељне за ово доба године, малина је повукла сокове и сада страхујем шта ће бити. Прошле године је код мене било доста штете од мраза, негде око 50 одсто засада је страдало“, рекао је за ТопПрес Саша Савић, узгајивач малине из Јарменоваца.

Овај воћар малину гаји на површини од једног хектара, сорту Виламет.

„Имам 80 ари на роду и посадио сам још 20 ари. За овај млад засад посебно бринем, мраз може да буде изузетно опасан. Кад крене вегетација и почне резидба, видећемо каква је ситуација и да ли је било оштећења“, каже наш саговорник.

Иако малинари оправдано страхују, стручњаци поручују да нема разлога за бригу, јер су овако ниске температуре карактеристичне за ово доба године.

Дебео минус би могао да оштети малину, фото: ТопПрес

„Мраз око минус 10, неће оштетити малину, ако је по неки пупољак кренуо на неколико појединачних грана, то су спорадични примери и нема великих оштећења. Проблема може бити код малине ако је скорије посађена, онда може доћи до измрзавања. Ја страхујем за оне закаснеле мразеве, који нас углавном задесе у априлу и тада су штете далеко веће не само на малини него на већини воћних врста“, објашњава Верко  Качаревић, дипломирани инжињер заштите биља из Винче.

Иначе, у селима око Тополе увелико се изводи резидба воћа, а Качаревић поручује да воћари обавезно обаве плаво прскање после резидбе, како би се дезинфиковали пресеци на стаблу и тиме спречио развој гљивичних и бактериозних болести.

ГЗС/ ТопПрес

Дебео минус би могао да оштети малину, фото: ТопПрес




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Malina mraz steta zasad

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.815.345 посета
Тренутно на сајту: 316 посетилац(a)