Највећа дивља депонија у Пријепољу постала оаза (ВИДЕО) 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Највећа дивља депонија у Пријепољу постала оаза (ВИДЕО)
Trenutno na sajtu: 529       |       Podeli:
15.11.2021 | 0 коментар(а)



Пријепоље - Санација и рекултивација депоније Стањевине у Пријепољу, на магистралном путу ка Црној Гори,
Санација дивље депоније, фото: ГЗС

успешно је завршена. Радови у вредности од 34 и по милиона динара финансирани су из локалне касе, док је Министарство заштите животне средине водило пројекат санације, као и план изградње трансфер станице Бањица.

„Za ovo su bili potrebni planovi Republike Srbije i volja Vlade da ona trasira put otpada, kako bi se znalo šta je čija obaveza u kojoj fazi i ko za šta odgovara. Tek kada su se sve te kockice sklopile, stekli su se uslovi da se uđe u rešavanje ovog problema” - istakao je predsednik opštine Prijepolje Vladimir Babić.

Пре само само неколико месеци, тоне смећа складиштине су на 2 и по хектара десне обале Лима, на самом улазу у Пријепоље. Више од четири деценије мештани овог краја суочавали су се са смрадом, али и потенцијалним леглом заразе у близини својих домова, а многи нису веровали да ће вишедеценијски проблем бити решен.

„Nisam verovala da ono može da se makne, bilo je strašno, sada je ovo drugi grad” - kazala je meštanka Prijepolja, čija se kuća nalazila u blizini višedecenijske divlje deponije.

Црна еколошка тачка овог дела Србије санирана је и рекултивисана. Како истиче координатор пројекта на санацији депоније Стањевине Есад Хоџић, иако су радови финансирани из локалног буџета, Министарство заштите животне средине дало је немерљив допринос постављајући план рада и водећи пројекат санације.

Kоординатор пројекта на санацији депоније Стањевине Есад Хоџић

„Ово је био комплексан посао. Било је потребно преко десет хиљада кубних метара разног материјала за прекривање тела депоније, прикупљено је пет хиљада тона отпада, озеленели смо четири хиљаде квадрата површине, засадили 300 туја. Поставили смо тринаест био трнова, то јест извода за депонијске гасове, поставили смо две капије. То све је урађено за 34 и по милиона динара, али Министарство нам је помогло у извођењу пројекта и иницирало санирање депоније” - рекао је Хоџић.

Поред тога што је депонија успешно санирана, потребно је адекватно трасирати пут отпада, па је управо у току изградња трансфер станице „Бањица”.

„Истовремено се гради трансвер станица Бањица, како би се нашло место за адекватно одлагање смећа. Ту ће се отпад пресовати и даље слати у регионалну депонију Дубоко у Ужицу. У грађевинском делу за то издвајамо 92 милиона динара” - нагласио је Хоџић.
Бивша депонија Стањевине ускоро ће постати велелепни парк на десној обали Лима, а њено чишћење и пренамена трајали су седам месеци.

ГЗС

 

 





PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


deponija prijepolje ministarstvo projekat

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.848.286 посета
Тренутно на сајту: 529 посетилац(a)