Приче о медведу Милисаву, симболу Националног парка Тара 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Приче о медведу Милисаву, симболу Националног парка Тара
Trenutno na sajtu: 426       |       Podeli:
09.03.2018 | 0 коментар(а)



Бајина Башта - Дипломирани инжењер шумарства Миодраг Петровић објавио је збирку прича о живом свету.

На подручју Националног парка Тара под називом “Медвед Милисав и другари” у којој је позвао најмлађе читаоце да кроз авантуре меде Милисава упознају овај дивни предео.

“Након дугогодишњег рада са децом учесника различитих кампова на Тари, а и у основним школама дошао сам до сазнања да деца више знају о пингвинима, лавовима, тигровима него о живом свету који нас окружује. Тако је настала ова збирка прича са циљем да се деци приближи тај живи свет који нас окружује о коме тако мало знамо, а деца још мање. Свака прича има своју поруку. У неким причама је она наглашена а у другим је мало прикривена, да би се читалац навео на размишљање.”

Фото: ГЗС

Он каже да је основна порука сваке приче у књизи животна средина и природа и предлаже како је најбоље можемо упознати.

Поред заштите природе, у неким причама је наглашена улога и значај породице. Тако у причи “Вук Вукоје” стоји “Јака, здрава и сложна породица ће и у најтежим условима за живот опстати и преживети и … изаћи још јача и сложнија.”

Медвед Милисав као највећи представник фауне на овом подручју (уједно и један од симбола Националног парка као и разлог за проглашење овог подручја за Национални парк) заузима централно место и он је носилац прича. Његов живот је подељен у неколико прича (“Детињство”, “Тинејџерски дани”, “Момачки живот” и “Ја сам краљ”). У причама је наглашен однос животиња према природи и упоређује га са људима.

“Тај медвед који нам је толико познат као прва играчка са којом се играмо и спавамо, током година постајесве већи и све страшнији, тако да га посматрамо у неким зрелијим годинама као страшну звер. У ствари то је исти онај мали меца са којим смо спавали и играли се”, наводи Петровић.

Фото: ГЗС

Петровић наглашава да када упознамо живот животиња и њихову улогу у природи можемо схватити колики значај имају и колико су повезане са нама, а ми са природом. Он каже да за неке животиње влада потпуно погрешно мишљење и веровање и да тек онда када сагледамо њихов живот видећемо колико су значајне и која им је улога у природи.

У причама о медведу он размишља и доноси закључак да “У шуми – природи све се зна: шта ко ради, ко са ким живи на истом месту, ко је коме храна, ко се од кога брани и ко кога јури. То је увек било тако и тако треба да остане. То је закон природе”.

Јазавац размишља: “Да је шума без птица пуста, нема и страшна. Нема своју лепоту и доброту… зато смо сви ми ту да заједно живимо и чувамо то што имамо, јер друго немамо!”

Петровић је нагласио и то да су сви учесници прича просторно распоређени тако да покривају цело подручје Националног парка и да поред упознавања са животом учесника упознајемо и сам Национални парк, значај заштите природе и средине у којој живимо.

Глас западне Србије

 

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.779.010 посета
Тренутно на сајту: 426 посетилац(a)