Изложба о српско-турским ратовима кроз документа војног и чачанског архива 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Изложба о српско-турским ратовима кроз документа војног и чачанског архива
Trenutno na sajtu: 511       |       Podeli:
30.06.2017 | 0 коментар(а)



Чачак - Прошло је 140 година од ратова који су ујединили словенску браћу, ратова којим су тадашње

аутономне области Османске царевине - Црна Гора и Србија извојевали независност и територијално проширење уз војну и дипломатску помоћ велике Царске Русије.

Тим поводом отворена је изложба у Међуопштинском историјском архиву “Српско турски ратови 1876 - 1878. у документима војног и чачанског архива.

Изложба докумената из Војног и Чачанског архива је приказ најважнијих бојишта оба рата: Јаворског, Нишког, Алексиначког, Шуматовачког ( књига извештаја са границе на Јавору, скица борби око Ниша, мапе ратних операција на Адровцу, и Алексинцу 1876, попис изгинулих и рањених официра у првом рату названом Јаворски).

Ту су дописи о једном опанчару из Котраже који за потребе војске прави опанке и дели сиромашним војницима, признанице за реквизицијом одузету робу за потребе војске, возари који на санкама преносе болнички материјал, извештаји о догађајима на граници и упадима Турака у српска села, документа која сведоче о обичном нароном војнику. Чачанска и руднича бригада биле су на свим ратиштима, предводили су их: Радомир Путник, Јован Мишковић, Марко и Михиало Катанић, Драгомир Вучковић, Илија Чолак Антић, Михаило Илић, Милутин Гарашанин, Свет. Хаџич, учествовали су и председнци општине Алексије Пушељић, Влајко Благојевић, Никола Радовановић, пивар Фердинад Крен, професор Васа Филиповић, Димитрије Петровић, штабни цртач.

“Ратови за ослобођење и уједињење „за крст часни и слободу златну“ приказани кроз документа Војног и Чачанског архива били су повод да одржимо своју моралну обавезу и дужност: да се сваког Видовдан сетимо свих наших Видовдана,” рекла је директорка Историјског архива Лела Павловић приликом отварања изложбе.

Чин отварања изложбе оплеменили су музиком, професор Александар Поповић, и ученик Горан Ракић, у класи професора Тање Сездановић, Музичке школе „Др Војислав Вучковић”.

Глас западне Србије




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.427.899 посета
Тренутно на сајту: 510 посетилац(a)