Брвнара тесна за етно-збирку 



 

Брвнара тесна за етно-збирку
28.07.2019 | 0 коментар(а)



Пријепоље - Брвнара са две просторије у пријепољском селу Велика Жупа постала је тесна за алатке, покућство и многобројне

предмете од дрвета, коже, гвожђа и других материјала из живота сточара и ратара, које је београдски пензионер Драгиша Томашевић (73) сакупљао готово шест деценија, па је одлучио да етно-збирку - удоми.

- Дуго година сам се надао да ће бити разумевања, да се неће порушити неке старе куће у Пријепољу, па и задружни домови подизани кулуком, да се у њима изложе старине, сачува од заборава народно благо... За поставку је потребно најмање 150-200 квадрата, а неопходна је и заштита прикупљених предмета. Мене су пристигле године, а чланови породице, због обавеза и других интересовања, не могу томе да се посвете - образлаже Томашевић намеру да, тешка срца, прода или уступи оно што што је од своје 15. године сабирао и што чами без посетилаца.

Кад год је долазио у родни крај, заљубљеник у старине је користио сваку прилику да скокне до неког засеока и да тумара између Камене Горе, Јадовника и Златара, па и даље од Полимља, да обогати своју поставку предметима народног градитељства и онима из домаће радиности.

У етно-збирци налази се дрвено рало са гвозденим раоником нађено у Косатици., па рукотворине мајстора дрводеља - посуде за воду, кашике, кутлаче, преслице, разбоји, карлице, ступе за масло... Ту су и из савременог живота потиснути старински казан "чучавац", вргови за ракију, земљани и бакарни судови.

У ризници минулог времена су старински сатови, тканице, чарапе и везови плетиља, сукнени прслуци... На детињство и чобанске дане подсећају десетак чактара (звона), фењери и лампе, па плетене корпе, седло и самар за планинске коњиће, торбе од козје длаке... 

Помагали су ми пријатељи, а домаћини су, знајући за моју страст, даривали предмете, иако су им то биле драге успомене на претке. За неке сам и дрешио кесу, без погодбе - подсећа сакупљач, и додаје:

- Кад ми је најтеже, уђем у музеј, скинем гусле са чивилука, па се разговарам.

Кантари и чутуре 

Имам три кантара коришћена у воденици и трговини, од којих је један "окаш", стар преко 300 година, са оком, мером за тежину која је коришћена код Османлија, а која је износила 1,28 килограма - подсећа Томашевић. 

Међу више чутура различито украшених, две још држе ракију, позивају на свадбу и иду у сватове, а за ону чувеног домаћина Голуба Дробњака дародавцу сам рекао: Ја је теби не бих дао!   

ГЗС/ Вечерње новости, Драгољуб  Гагричић






Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


brvnara starine prijepolje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 













 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 147.016.468 посета
Тренутно на сајту: 268 посетилац(a)