На овом месту партизани су производили оружје: Тито за длаку, 1941. године избегао смрт 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
На овом месту партизани су производили оружје: Тито за длаку, 1941. године избегао смрт
Trenutno na sajtu: 777       |       Podeli:
24.11.2019 | 0 коментар(а)



Ужице - Због свог повољног географског и транспортног положаја у граду на Ђетињи, давне 1928. године започела је са
Улаз у некадашњу фабрику муниције и Титов споменик, фото: РИНА

радом прва приватна фабрика муниције на Балкану. Угледни словеначки пушкар Јакоб Пошингер откупо је Пушкару Крањ и своје погоне преселио у Крчагово. У вихору Другог светског рата кад су партизански одреди ушли у Ужице, погоне фабрике преместили су у центар града у подземне трезоре Народне краљевине Југославије.

 “Фабрика је имала огроман значај у снабдевању војних јединица. За два месеца овде је направљено 21 хиљада пушака, око 2700 пушчаних метака и све то се слало партизанским одредима како по Србији, тако и у Босну и Санџак”, рекао је за РИНУ историчар, Немања Обрадовић.

 Немања Обрадовић, историчар, фото: РИНА

У десном тунелу трезора били су смештени муницијско одељење и алатница. Леви део представљао је цивилно склониште, у ком су се Ужичани штитили од немачких бомбардовања, а у попречни тунел одлагано је оружје које није отишло на фронт. Управо ту, 22. новембра 1941. године дошло је до стравичне експлозије у којој је страдало 120 људи.

 “Погинули су сви радници из друге смене и цивили који су се у том тренутку задесили у склоништу. Нико није преживео. Дуго се мислило да је до ове страховите експлозије дошло због шпијунске саботаже и да је један четнички војвода у фабрику поставио динамит. Међутим, то никада није доказано. Данас се све чешће претпоставља да су услови у самом тунелу и велика влага довели до ове несреће”, каже Обрадовић.

На зидовима слике настрадалих радника, фото: РИНА

Ову експлозију, како тврде историчари, за длаку је избегао и врховни командант партизана, Јосип Броз Тито који је из фабрике изашао неколико минута пре саме несреће.

Његов штаб, који се налазио поред, одмах је премештен, а фабрика је након експлозије престала да постоји, јер већ 29. новембра Немци су ушли у Ужице.

 Аутентичне машине из 1941. године налазе се у некадашњим трезорима Народне банке, фото: РИНА

Када је Ужице ослобођено, крајем 1944. године обновљен је предратни рад, а фабрика је назавана “Први партизан”. Опстала је и до данас кад постоји као наменска, светски призната фабрика, са повећаном производњом и извозом.

 

ГЗС/ РИНА

Улаз у некадашњу фабрику муниције, фото: РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


uzice tito fabrika municija

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.069.809 посета
Тренутно на сајту: 777 посетилац(a)