Фабрика оружја и муниције из 1941. године један од главних историјских обележја града на Ђетињи 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Фабрика оружја и муниције из 1941. године један од главних историјских обележја града на Ђетињи
Trenutno na sajtu: 479       |       Podeli:
28.11.2022 | 0 коментар(а)



Ужице - Ужичка Фабрика оружја „Први Партизан” гигант је познат широм свега,



а мало ко зна да је у подземним просторијама које се данас налазе у оквиру Народног музеја у Ужицу постојала Фабрика оружја и муниције из 1941. године, а тунели у оквири ње били су коришћени и као скровиште за цивилно становништво. Можда је за многе непознта због свог географског положаја Фабрика оружја и муниције смештена у подземне тунеле одушевљава туристе како због историјских чињеница, тако и због аутентичног изгледа.

Фото: ГЗС

„Одлучио сам да посетим Ужице управо због овог музеја, чуо сам да су наши преци ту радили и правили муницију. Одушевљен сам овим што сам видео и позвао бих све да дођу, да виде ово, јер стварно је права авантура видети”, рекао је један од туриста.

Фото: ГЗС

Погони Фабрике оружја и муниције у вихору Другог светског рата из Крчагова пребачени су у сам центар града у простор који је првобитно био намењен за подземне трезоре Народне банке Краљевине Југославије.

Фото: ГЗС

„Уласком Партизана у Ужице 24. септембра почела су и Немачка бомбардовања, онда је партизанско руководство производњу из Крчагова пребацило овде. Фабрика је радила од септембра до новембра 1941. године и за тај период произвела је једну обимну производњу која је у тим условима била велика, 2700.000 пушчаних метака, 10.000 метака за пиштоље, 21.000 пушака, тако да је то била једна обимна производња за те услове. Радници су се сналазили на разне начине, па су тада произвели и чувену бомбу партизанску од водоводне цеви”, рекао је кустос Народног музеја у Ужицу Немања Обрадовић.

 

кустос Народног музеја у Ужицу Немања Обрадовић Фото: ГЗС

Народни музеј у Ужицу годинама се успешно труди да за нека будућа времена и млађе генерације сачува културну баштину од великог историјског значаја како за сам град, тако и за историју наше земље.

Фото: ГЗС

„Обзиром да се испред трезора фабрике налази споменик постављен 1961. године рад Бориса Настасијевића који представља радника избаченог услед експлозије која је погодила фабрику веома је битно заштитити и сацувати споменике, али и аутентичне машине које су радиле тада. У циљу очувања припремамо један занимљив пројекат заштите, конзервације и рестаурације тих машина”, рекла је директорка Народног музеја у Ужицу Славица Стефановић.

Ово је само један од културног искоријских обележја које град Ужице са поносом чува.

 

 

ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


fabrika oruzja i municije uzice muzej

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.812.061 посета
Тренутно на сајту: 479 посетилац(a)